Pałac Gorzanów

35 min od Osady

Chociaż w Kotlinie Kłodzkiej jest wiele atrakcyjnych zabytków, pałac Gorzanów wyróżnia się szczególnie. Będący przez prawie 300 lat siedzibę arystokratycznego rodu Herbersteinów, dzisiaj stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego ziemi kłodzkiej. Zobacz, co musisz wiedzieć, zanim odwiedzisz pałac w Gorzanowie – zwiedzanie, cennik, parking.

Jak dojechać do pałacu w Gorzanowie?

Miejscowość Gorzanów znajduje się niespełna 10 km od Bystrzycy Kłodzkiej i około 25 km od Dusznik-Zdrój. Pałac von Herbersteinów leży w jej środkowej części, pośrodku parku pałacowego. Niedaleko głównych zabudowań znajduje się ogólnodostępny parking, gdzie można zostawić samochód na czas zwiedzania, czy wizyty w kawiarni urządzonej w pałacowych wnętrzach.

Dlaczego warto odwiedzić pałac Gorzanów?

Pałac w Gorzanowie to spory kompleks, w skład którego, prócz głównej rezydencji, wchodzą także budynki mieszkalno-gospodarcze, ściany kurtynowe, oficyny oraz park, który jako jeden z pierwszych na Śląsku został urządzony w stylu barokowym.

Sam pałac zaczął powstawać już w II połowie XVI wieku. Wtedy też z inicjatywy Heinricha von Ratschin postawiono renesansowy dwór, który niespełna 100 lat później przebudowano na styl barokowy i rozbudowano do obecnych rozmiarów. Tych modernizacji dokonał już hrabia Johann Friedrich von Herberstein, który otrzymał dobra gorzanowskie od swojej żony. Herbersteinowie byli właścicielami rezydencji aż do lat 30. XX wieku, kiedy to sprzedano go miastu Bystrzyca. Później znajdował się jeszcze w rękach prywatnych, obecnie zaś należy do Fundacji Pałac Gorzanów, która stara się przywrócić zabytkowi dawny blask.

Lata, kiedy posiadłość znajdowała się w rękach Herbersteinów, były dla niej okresem szczególnego rozkwitu. Dzięki wysiłkowi kolejnych właścicieli zarówno sama rezydencja, jak i otaczający ją park, prezentowały się wyjątkowo okazale. Od II połowy XIX wieku istniała również możliwość ich zwiedzania – przez kilkadziesiąt lat pałac w Gorzanowie był dostępny dla szerszej publiczności. Działał tam także teatr dworski będący filią teatru w Lądku-Zdrój.

Niestety wiek XX nie był już taki łaskawy, a skomplikowane powojenne dzieje, które stały się udziałem wielu dolnośląskich rezydencji, dotknęły także pałac Gorzanów. Historia posiadłości w tym okresie wiąże się więc z upaństwowieniem, przesiedleniami z kresów wschodnich i stopniowym popadaniem w ruinę po ostatecznym jej opuszczeniu w latach 60.

Czy pałac Gorzanów można zwiedzać?

Pomimo prac remontowych, którymi objęty jest Pałac w Gorzanowie, zwiedzanie budynku jest możliwe. Oprowadzanie odbywa się z przewodnikiem codziennie w określonych godzinach. Odwiedzający mogą skorzystać także z kawiarenki, która znajduje się w jednym ze skrzydeł zabytku. Na terenie posiadłości organizowane są także liczne imprezy kulturalne – pokazy, koncerty oraz rodzinne pikniki.

Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o pałac w Gorzanowie? Cennik jest bardzo przystępny, co stanowi zachętę do tego, by skorzystać zarówno z oferty zwiedzania, jak i kawiarni, a tym samym wspomóc finansowo jego odbudowę.

Co zobaczyć w pałacu w Gorzanowie?

Pałac Gorzanów to jeden z najpiękniejszych przykładów architektury w stylu renesansu południowoniemieckiego na Dolnym Śląsku. Zwiedzający rezydencję mogą obecnie podziwiać częściowo zrekonstruowane wnętrza z odnowioną polichromią i zdobionymi sufitami z kasetonami, czy sztukaterią. Podczas wizyty w pałacu w Gorzanowie warto poświęcić czas także na spacer po parku, gdzie stoi piękny, choć zniszczony, pawilon ogrodowy.