Maria Śnieżna

30 min od Osady

Igliczna to wyjątkowy szczyt Sudetów, na którego zboczu stoi słynne sanktuarium Maria Śnieżna. To miejsce kultu religijnego liczy ponad 170 lat i dodatkowo serwuje nam genialną panoramę na Ziemię Kłodzką.

Igliczna to niewysokie wzniesienie pasma górskiego Masywu Śnieżnika, jakie osiąga wysokość 845 m n.p.m. Choć góra nie jest bardzo wysoka, to jednak jej charakterystyczny stożek, jaki dominuje nad Ziemią Kłodzką bardzo wyróżnia ją z otoczenia. Co więcej, tuż pod szczytem na widokowym zboczu stoi jedno z najpiękniejszych sanktuariów w Polsce, którego patronką jest Maria Śnieżna.

Jednak to nie koniec atrakcji, jakie czekają na Ciebie na Iglicznej, bo znajdziesz tu również schronisko górskie “Na Iglicznej” z genialnym widokiem na szczyt Śnieżnika oraz świetny szlak z Międzygórza.

Kotlina Kłodzka atrakcje
Stożkowy szczyt Iglicznej dominuje nad doliną Nysy Kłodzkiej.

Góra Igliczna – gdzie leży? Dojazd, parking, mapa

Gdzie leży Igliczna? Góra Igliczna (845 m n.p.m.) to szczyt, który wznosi się na terenie Sudetów wschodnich w Masywie Śnieżnika i na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Wzniesienie leży na terenie województwa dolnośląskiego, w powiecie kłodzkim i gminie Bystrzyca Kłodzka.

 Jak dojechać samochodem na górę Igliczna oraz pod sanktuarium Maria Śnieżna? Sanktuarium Maria Śnieżna to miejsce licznych pielgrzymek, więc praktycznie na szczyt możemy wjechać samochodem. Jedyna droga dojazdowa na Igliczną prowadzi przez miejscowość Marianówka – Szklary.

Jednak na wąskiej drodze obowiązuje ruch wahadłowy, a wjazd jest możliwy od połowy każdej godziny (np. 9:30, 12:30, 18:30) przez 15 minut. Natomiast zjazd z Iglicznej jest możliwy o każdej pełnej godzinie również przez 15 minut.

Gdzie zaparkować samochód na Iglicznej? Bezpłatny parking znajduje się na zboczu wzgórza, około 500 m od sanktuarium. Przy parkingu kończy się droga asfaltowa, a dalej zaczyna już brukowany deptak, jego przejście jest możliwe z wózkami, a dotarcie pod kościół i schronisko zajmuje około 10 minut.

Igliczna od dawna stanowi cel wycieczek i pielgrzymek. W połowie XVIII wieku została tutaj przywieziona kopia cudownej figurki z Maria Zell w Austrii. Umieszczono ją na drzewie, blisko szczytu Iglicznej, lecz podczas gwałtownej burzy drzewo złamało się, figurka ocalała cudownie nienaruszona. Przeniesiono ją wyżej, gdzie początkowo zbudowano małą drewnianą kapliczkę, a później tj. w 1781 r. rozpoczęto budowę świątyni. Sława figurki rozprzestrzeniała się szybko dzięki licznym cudownym uzdrowieniom i łaskom, które były jej przypisywane.

Wybudowany kościół został poświęcony 22 października 1782 r., dwa lata później ukończono budowę wieży, a w latach 1821-23 dobudowano krużganki otaczające nawę kościoła. Do Sanktuarium „Maria Śnieżna” na Górze Iglicznej Jan Paweł II  pielgrzymował jako ksiądz 7 lipca 1955 r., jako biskup 20 sierpnia 1961 r. i jako kardynał 10 sierpnia 1968 r. Miejsce to, jak i jego cudowne łaski spowodowały, że już jako Papież Jan Paweł II ukoronował figurkę Matki Bożej Śnieżnej podczas swoje drugiej pielgrzymki do Polski w 1983 r.

Obecnie sanktuarium odwiedza wielu turystów, a ze względu na jego szczególny charakter i malownicze położenie odbywają się tam często uroczystości ślubne oraz chrzty. Szczyt Iglicznej jest doskonałym punktem widokowym na Ziemię Kłodzką i otaczające ją pasma górskie.